Приключение в Камбоджа
Ако сте се запътили към Камбоджа или се чудите дали това е вашата дестинация, то историята на Джорджа от Съветите на Джорджа е точното четиво за вас.
Екскурзии и турове в Камбоджа
Разгледайте предложенията за турове в Камбоджа, вкл. до Ангкор Ват, Сием Рийп и Пном Пен.
Авторката за нея: „Бих определила себе си като ентусиаст, с положителна нагласа и много настроение, винаги готова за пътешествия и приключения. В писането, запазената ми марка определено са полезните съвети. А сега нека преминем към приключението ми в едно от най-контрастните места, където съм била до момента.“
Камбоджа е една от страните, които те оставят със смесени чувства, но причините за това ще научите в хода на четене на тази публикация.
Защо избрах Камбоджа ли? Мисля, че е ясно… Кой не иска да види храмовете на Ангкор? Кой не иска да се докосне до великата Кхмерска империя?
И все пак, това не е единственото, което може да се види там. Но нека започнем от начало…
Виза за Камбоджа
За Камбоджа е необходима виза, но ви препоръчвам да си извадите на място, особено ако пристигате със самолет. Цената й е от $ 30, носете си и снимка (паспортен формат). Ако нямате или забравите – ще ви снимат на място, не се притеснявайте.
Самолетни билети
Ние пътувахме от Банкок – столицата на Тайланд до Сием Реап (излезе ни около 230 лв на човек отиване и връщане с местна авиолиния).
Най-често пътешествениците съчетават пътуването до Камбоджа с Тайланд или Виетнам, а предполагам, че така излиза и най-изгодно.
Ако и вие изберете такава опция – не забравяйте за виза за повторно влизане в страната (reentry permit). Ние се сетихме в последния момент на летището, добре че полетът беше ранен, а процедурата стана бързо (за по-малко от 30 минути), иначе можеше и там да си останем. 😀
Отсядане в Камбоджа
Няма много голям избор, ако искате да посетите храмов комплекс Ангкор – Сием Реап е най-близкото населено място. Четете внимателно ревютата под хотелите, за да изберете къде да отседнете, но дори те не са гаранция.
При нас нямаше топла вода и всеки ден ни обещаваха, че на следващия ден проблемът ще бъде отстранен. 4 нощувки – така и не се случи. Топлехме си вода от кана и се къпахме с кофа – преживяването стана още по-автентично. 😀
Транспорт
Не пренебрегвайте тази точка – в Камбоджа би било трудно да се придвижвате пеша, така че помислете какво да си наемете.
Ние ползвахме само тук-тук като транспорт, който обаче има един огромен минус – в Камбоджа е адски прашно и докато се возите, ако тук-тукът не разполага със стъкло отпред, целият прах ще идва в лицето ви. Съответно носете си маска или шал, за да не го вдишвате толкова или си изберете такова със стълко.
Местните
Местното население е доста бедно, цари мизерия, макар в Сием Реап, противно на нашите очаквания, да не беше никак евтино.
Заради Ангкор, туризмът е доста засилен и поне в града и околностите хората печелят от това. 1 съвет – пазарете се! Отвсякъде ви подвикват, че всичко е по 1 $, за да привлекат вниманието ви. Местните са първични и необразовани, но не са лоши.
А сега нека преминем към това, което може да видите и посетите:
Националният музей
Преди Ангкор посетете Националният музей в града – той ще ви даде представа за това какво ще видите в Ангкор. Ще разберете значението на храмовете и различните изображения, статуи и пози на Буда.
Храмов комплекс Ангкор
Според това колко време сте отделили на Камбоджа, бих ви препоръчала да си вземете 3-дневен пас, тъй като комплексът е огромен – самата площ е много голяма и не мисля, че един ден би могъл да ви стигне, дори да обикаляте цял ден. Говори се, че това е най-големият религиозен монумент в света, храмовете са над 1000 и съвсем заслужено са включени в списъка на ЮНЕСКО.
Ето и какви са цените:
За 1 ден – 37 $
За 3 дни – 62 $
За 1 седмица – 72 $
Тези цени са за чужденци, за местните – посещението е безплатно.
В билетния център, който се намира далеч от комплекса и през който трябва да минете първо, ще ви снимат за билета.
Уредете си и транспорт за придвижване в самия комплекс – тук –тукът е удачен вариант за целта, тъй като пеша е абсурдно.
Ако сте ентусиасти бихте могли и с колело, но има шанс да се поизгубите и ако сте с ограничено време (1 ден, да кажем) – по-добре не рискувайте. Мястото наистина е огромно.
Трети вариант е с такси.
Кои храмове да посетите?
Ангкор Ват
Задължителна спирка са Ангкор Ват, Ангкор Том, Байон, Храмът на Томб Райдър, известен като сцена на филма „Лара Крофт Томб Райдър“ с Анджелина Джоли, Та Кео (изключително много ми допадна) и много други.
Храм Байон:
Томб Райдър
Не мисля, че има храм на територията на комплекса, който да не впечатлява по свой начин – така че според това колко време имате – обиколете колкото се може повече. =)
Та Кео:
Освен тях, има и пътека, преминаваща през мини джунгла, която води към водопад (не си представяйте нещо грандиозно), както и заведения по пътя между различните храмове.
Трудно е да се каже кои са най-впечатляващи, тъй като е субективно, но със сигурност това място ще ви остави без думи. Уникално творение с неповторима атмосфера!
Центъра на Сием Реап
Ако сте отседнали в Сием Реап, неминуемо ще обиколите центъра – няколко улици с много заведения, ресторанти, масажни центрове и магазини.
Вечерно време е доста осветено и оживено.
Военно-историческият музей
Военно-историческият музей не е особено богат, но ако се интересувате от историята на дадено място, заслужава си.
Честно казано, очаквахме малко повече откъм артефакти, но пък беше интересно да разберем повече за войните и противоречията в Камбоджа от местна гледна точка.
Езерото Тонле Сап
Ако разполагате с повече време, направете си разходка до езерото Тонле Сап – намира се далеч от града, но си заслужава. Там станах свидетел на един от най-красивите залези, които съм виждала някога.
Както в началото споменах, впечатленията от Камбоджа са противоречиви – доста мръсно е, голяма мизерия, хората са необразовани и изстрадали, същевременно храмовете и обстановката те пренасят в един съвсем различен свят.
Дестинацията определено е нетипична и заслужава да се види и преживее. <3
Край
.
Джорджа е блогър, в Съветите на Джорджа тя разказва за всичките си пътувания, като споделя и много ползесни съвети за всяка една от дестинациите, които е посетила. Можете да я следите във Facebook, също така и в Instagram.
Надяваме се, че с тази от приключението в Камбоджа с Джорджа ще Ви вдъхновим и помогнем да си организирате също едно великолепно пътуване до Камбоджа.
Прочетете и други интересни истории на пътешественици в секцията Истории.
TravelSmart.bg
Страхотна статия, браво. Определено искам да посетя Камбоджа и тази статия ме ентусиазира допълнително, въпреки недостатъците.
Да, има доста полезна иформация в статията. Радваме се, че и Вие я харесвате. 🙂
Малко допълнителна полезна информация:
– националният музей има вход от $12, но не си струва – разглежда се за час и половина-два, при положение че четете информационните табели и гледате видеата; вътре има основно и почти само статуи – извадени от местата, където са принадлежали, на мен не ми бяха интересни. Вместо да давате тези 12 долара ви препоръчвам да изгледате някое документални филмче за Анкгор Ват – ще ми благодарите после:)
– военният музей е любопитен, но само ако за вас $5 не значат нищо (в същото време е сравнително далеч, тук-тук от Pub Street ще ви струва още поне 4$ отиване и връщане). Вътре прилича на гробище на руска техника, и вместо това препоръчвам да разгледате Военно-историческият музей в София – много повече от същото, но в добро състояние);
– Анкгор Ват – има два класически маршрута – основен и по-голям, като и двата могат да се разгледат за един ден. Преценете си сами, колко време и пари искате да вложите – аз лично тръгнах в 4:30 за да видя залеза и се прибрах 7 часа по-късно, вече обиколил всички основни храмове. От там имах възможност да продължа за големият маршрут, но за 7 часа видях наистина достатъчно храмове, и то – както други ще потвърдят – най-красивите. Иначе хостелът ми предлагаше споделен тур без гид (4-ма души в тук-тук) за $6, и беше страхотно!
И последно – след 7 сутринта става усилно горещо – носете си вода и/или достатъчно еднодоларови банкноти – навсякъде предлагат разхладителни напитки, и всяка от тях е по $1:)
Янко, благодарим Ви за подробната и полезна информация. 🙂
Много добро допълнение към статията.